HAMINAN UIMASEURAN TOIMINTAKERTOMUS 2018
Uimaseuran 109. toimintavuosi jatkoi perinteistä kaavaa, jossa pääpaino on edelleen lasten ja nuorten uimataidon kehittämisessä. Suosio uimaharrastusta kohtaa ei hiipunut tänäkään vuonna ja syksyn ilmoittautumisten jälkeen seurassa taisi olla kautta-aikain eniten lapsia kirjoilla, sillä jokainen ison altaan ryhmä täyttyi aivan viimeistä paikkaa myöten. Yleensä sunnuntain ryhmiin on jäänyt tilaa, mutta eipä jäänyt nyt. Seura ei pystynyt ottamaan yhtä ainoata uutta uimaria isoon altaaseen koko syksyn aikana, vaikka kysyntää kyllä oli. Pienen altaan osalta kahdeksan ryhmää yhdeksästä täyttyi, mutta kuten aiempinakin vuosina maanantai-illan viimeiseen ryhmään jäi muutamia paikkoja vapaaksi. Niitä on sitten pystytty antamaan kyselijöille syksyn aikana. Toki myöhäinen aika aiheuttaa sen, että kaikki eivät tarjottua paikkaa kuitenkaan halua vastaanottaa. Sen takia syksyllä tapahtunut muutos keskiviikon pienen altaan ryhmien siirrosta täysin omalle vuorolle sunnuntai-iltapäivään otettiin seurassakin ilolla vastaan. Tällöin viimeinen vuoro päättyy jo klo 18.30, eikä arki-illan tapaan klo 20.00. Seuraa ilahdutti vuoden aikana myös saadut stipendit / sponsoroinnit, joita seura sai Kymenlaakson Osuuspankilta, OmaSp-pankilta ja Hamina Energialta. Näistä koostui merkittävä summa seuran budjettiin. Kilpauintiryhmässä erityisesti Lauri Tolvanen, Benjamin Kangas ja Emilia Ruusu kahmivat kansallisissa kisoissa palkintoja itselleen, eikä pääkisamenestyskään heillä heikkoa ollut. Heidän vanavedessä muut kilpauimarit ovat myös ryhtyneet pärjäämään aina vaan paremmin ja paremmin. Suuri merkitys on myös ohjaajilla, joita on ollut viime vuosina koko ajan riittävästi tarjolla. Mikäli heitä ei olisi, niin tällöin seuran toimintakaan ei pystyisi olemaan nykyisissä mitoissa. Tänäkin vuonna seura koulutti kolme uutta ohjajaa. Lisäksi uusiakin ohjaajiksi haluavia on jo asiasta kysynyt ja täten myös vuonna 2019 uusia ohjaajia on luvassa. Tällä tavalla pystymme edelleenkin ottamaan liki 300 lasta toimintaan vuosittain ja tottakai myös opetuksen taso pyritään pitämään korkealla. Haminan Uimaseura on yhden lajin seuroista jäsenmäärältään Haminan suurin yksilölajeissa. Eipä ole Kotkassakaan yhtä suurta jäsenmäärä kuin meillä, vaikka asukasluku on moninkertainen. Ollaan siis tyytyväisiä, että olemme onnistuneet nousemaan näin suureksi seuraksi kuin nyt ollaan! Suunnattoman suuret kiitokset kaikille Uimaseuran toiminnassa vuonna 2018 mukana olleille!
Pikkujouluja seura vietti maanantaina 17.12. Haminan liikuntahallilla. Uimareita perheineen oli saapunut paikalle lähes 350 henkeä. Tilaisuus alkoi juoma- ja joulupullatarjoilulla lapsille ja vanhemmille oli varattu kahvit. Varsinainen ohjelma päästiin aloittamaan noin 30min tilaisuuden aloituksen jälkeen. Kahvittelun jälkeen Haminan Teinisirkus viihdytti perinteisesti yleisöä 20 minuutin ajan esityksillään. Esityksen jälkeen jaettiin palkinnot seuran mestaruusuinneista sekä kierto- että tunnustuspalkinnot vuoden 2018 aikana kunnostautuneille uimareille. Mestaruusuinneissa palkittiin taas lähes 200 uimaria. Jokainen mestaruusuinteihin osallistunut uimari sai kunniakirjan ja joulupussin. Lisäksi kunkin sarjan kolmelle parhaalle ripustettiin kaulaan mitalit. Pikkualtaassa ”kisanneet” saivat kaikki kultaisen mitalin. Samoin kultamitali annettiin kaikille alle kouluikäisille ison altaan uimareille. Vuonna 2017 kiertopalkinnon jaettiin seuraavasti: Seuran paras urheilija: Lauri Tolvanen Paras nuori uimari: Benjamin Kangas Paras tyttö-/ naisuimari: Emilia Ruusu Voittajapatsas: Kaarina Leppä Eino Mannisen Paras rintauimari: Benjamin Kangas Mika Hännisen Vuoden molskija: Lauri Tolvanen Eino Hintsasen hikipää-lautanen: Fanny Puska Vuoden Polskija: Noora ja Valtteri Holopainen Vuoden Tsemppari: Kiira Tulkki Nuori ja Lupaava: Juho Hoikkala Aktiivisuuspokaali: Niki Podolyan Teräspoika: Lauri Tolvanen Teräsjunnupoika: Jaakko Kauppinen Teräsjunnutyttö: Emilia Ruusu Teräsmies: Jarmo Tulkki Teräsnainen: Tanja Suikkanen
Tunnustuspalkinnot: Vilho Penttilä Aatu Keisa Elina Skippari Viivi Vapalahti Jade Iirola Leo Teittinen Siiri Kuparinen Johannes Kauppinen Toni Muurman
Keväänkelluja-kiertopalkinto: Toni Muurman Lisäksi Kevätriehan yhteydessä jaettiin kolme tunnustuspalkintoa.
Seuralla oli jäseniä vuoden lopussa 274 henkeä. Jäsenrekisterin mukaan jäsenistön jakauma oli seuraavanlainen: POJAT: 122 MIEHET: 5 TYTÖT: 139 NAISET: 8 261 13 Seuran jäsenmaksun suuruus oli 110 euroa / kausi. Sisaralennusta annettiin 40 euroa eli jäsenmaksu oli heiltä 70€. Jäsenmaksu perittiin kahdesti vuodessa erikseen syys- ja kevätkaudelta. Jäsenmaksua korotettiin toimintavuodelle 20€ / jäsen keväällä koko ajan nousseiden kustannusten johdosta. Kilpauintiryhmään kuuluvien jäsenmaksu oli 50€ / kausi. Myös tätä maksua korotettiin 20€:lla. Pienempi jäsenmaksu muihin verrattuna johtuu siitä, että kilpauimarit joutuvat ostamaan Linnoituksen halliin vuosikortin (220€). Vuosikortin avulla kaikki kilpauimareiden harjoitukset ovat ilmaisia eli seura ei joudu maksamaan niistä mitään. Mikäli korttia ei halua ostaa, joutuu maksamaan normaalin hallin sisäänpääsymaksun. Muista vuoroista seura joutuu hallivuokraa maksamaan. Kilpauimarit maksavat seuralle jäsenmaksun lisäksi valmennusmaksua 40-60€ kuukaudelta, jonka suuruus riippuu harjoitusmäärästä. Valmennusmaksua perittiin 11. kuukaudelta vuodessa, pois lukien heinäkuu. Valmennusmaksut nousivat yllä mainittuihin lukuihin lokakuun alussa. Alkuvuosi mentiin 10€ pienemmillä summilla. Kannattajajäsenten maksu oli 50 euroa. 3. Johtokunta ja toiminnantarkastajat
Puheenjohtaja Santtu Pärssinen Varapuheenjohtaja Topi Pekkanen Sihteeri ja jäsenasiainhoitaja Timmi Tuutti Jäsen Meri Hoikkala Jäsen Ville Tolvanen Varajäsen Anssi Kolari Varajäsen Reijo Makkonen
Toiminnantarkastajat: Elina Harjama ja Päivi Hurtta Varatoiminnantarkastajat: Tarja Schneider ja Sisko Pesu Kirjanpitäjä: Tero Tuononen
Seuran harjoitukset jatkoivat toimintavuotena samaa kaavaa kuin edellisvuotena. Pieni muutos koettiin kuitenkin syksyllä, kun keskiviikon pienen altaan ryhmät siirtyivät sunnuntai-illalle. Tämän ryhmän aikaan halli on yleisöltä suljettu eli tilaa opetukselle on todella hyvin. Tähän vuoroon oltiin sekä seurassa että kaupungin puolelta hyvin tyytyväisiä, sillä keskiviikkoiltaisin opetusallas on kokonaisuudessaan lapsiperheiden käytettävissä ja seura sai täysin oman vuoron sunnuntai-illalle. Seura sai syksyllä kaikki anomansa vuorot eli harjoituskauden käynnistys kävi totutun helposti. Kausi aloitettiin vasta 10.9., sillä uimahalli oli kolmen viikon huoltotauolla elo-syyskuun taitteessa.
Seuran harjoitusvuorot 2018: Linnoituksen uimahalli: maanantai klo 17.45-18.45 isoallas harrastelijaryhmät
klo 17.45-18.30 pikkuallasryhmä 1 klo 18.30-19.15 pikkuallasryhmä 2 klo 19.15-20.00 pikkuallasryhmä 3
keskiviikko klo 17.30-18.15 Aikuisten tekniikkakurssi klo 18.15-19.00 Aikuisten tekniikkakurssi Keskiviikko klo 17.45-18.30 pikkuallasryhmä 1 klo 18.30-19.15 pikkuallasryhmä 2 klo 19.15-20.00 pikkuallasryhmä 3 Nämä ryhmät toimivat ainoastaan keväällä!
Torstai klo 17.45-18.45 isoallas harrastelijaryhmät 1 klo 18.45-19.45 isoallas harrastelijaryhmät 2
klo 17.45-18.30 pikkuallasryhmä 1 klo 18.30-19.15 pikkuallasryhmä 2 klo 19.15-20.00 pikkuallasryhmä 3
Sunnuntai klo 11.00-12.00 iso allas harrastelijaryhmät
klo 16.15-17.00 pikkuallasryhmä 1 klo 17.00-17.45 pikkuallasryhmä 2 klo 17.45-18.30 pikkuallasryhmä 3 Pienen altaan ryhmät toimivat ainoastaan syksyllä.
klo 16.30-18.30 Kilpauimarit Kilpauimareiden ja pienen altaan ryhmien aikaan seuralla oli käytössään koko halli. Yllä mainittujen aikojen lisäksi seuran kilpauimarit ovat harjoitelleet yleisövuorojen aikana Linnoituksen Uimahallissa. Näitä harjoituksia on lähes päivittäin. Kilpauimareiden päävalmentajana toimi Santtu Pärssinen. Vakituista apuvalmentajaa ei ollut, mikä aiheutti usein ongelmia harjoitusten pitämisessä, Santun ollessa estynyt harjoituksia lähinnä pitivät Lauri Hartikainen, Roope Pakkanen tai Sasa Seppälä. Seuralla oli viikoittain 9 pikkuallasryhmää, joissa tavoitteena on oppia uimaan, niin että pärjää sitten isossa altaassa. Uintilajeista opetus painottuu myyrä- ja koirauintiin sekä alkeisselkään. Opetus tapahtuu erilaisten leikkien varjolla. Yhteen pikkuallasryhmään otetaan 12 lasta. Pikkualtaassa seuran ohjaajina toimivat:
Keväällä: Maanantaisin: Siiri Haapanen ja Veera Penttilä Keskiviikkoisin: Annika Vuorinen, Hanna Lahtela ja Veera Penttilä Torstaisin: Kirsti Suni ja Hanna Lahtela (klo 17.45 aloittava ryhmä) Kirsti Suni ja Anni Nukarinen (klo 18.30 aloittava ryhmä) Siiri Haapanen ja Anni Nukarinen (klo 19.15 aloittava ryhmä)
Syksyllä: Maanantaisin: Eva-Maria Haaja, Hanna Lahtela ja Annika Vuorinen Torstaisin: Kirsti Suni ja Scarlet Ström (klo 17.45 ja klo 18.30 aloittavat ryhmä) Anni Nukarinen ja Scarlet Ström (klo 19.15 aloittava ryhmä) Sunnuntaisin: Meri Hoikkala, Hanna Lahtela ja Julia Rönkä
Varsinaisten ohjaajien apuna oli muutamalla vuorolla apuohjaajia. Mikäli varsinaisia ohjaajia oli kaksi, niin apuohjaajia ei välttämättä edes tarvita.
Keväällä apuohjaajina toimivat: Maanantaisin: Eva-Maria Haaja (klo 17.45 ja 18.30 aloittavat ryhmät) Torstaisin: Julia Rönkä (klo 17.45 aloittava ryhmä) Scarlet Ström (klo 18.30 ja 19.15 aloittavat ryhmät)
Keskiviikkoisin apuohjaajia ei ollut.
Syksyllä apuohjaajina toimivat: Maanataisin: Taru Toivanen (klo 18.30 ja 19.15 aloittavat ryhmät) Torstaisin: Juho Ylä-Kotola (klo 17.45 ja 18.30 aloittavat ryhmä) Sunnuntaisin: Sanni Kaukonen (klo 17.00 ja 17.45 aloittavat ryhmät) Isossa altaassa seuralla oli viikossa 12 ryhmää. Jokaisella vuorolla yksi rata muodostaa yhden ryhmän. Ison altaan opettaminen aloitetaan selkä- ja krooliuinnista ja näiden sujuessa mukaan astuu rintauinti. Pidemmän aikaa seurassa uineet pääsevät ainakin kokeilemaan myös perhosuintia. Myös starttihyppyjä ja käännöksiä harjoitellaan isossa altaassa. Opetus tapahtuu pikkualtaan tavoin leikkien varjolla. Seuran tarkoituksena ei ole tehdä harrastelijoista kilpauimareita, vaan opetus pyritään tekemään niin, ettei se olisi liian rankkaa. Kilpauintiryhmään pääsee kyllä siirtymään, jos sitä vain haluaa. Isossa altaassa ohjaajina toimivat koko vuoden: Rosa Pakkanen, Liina Kekäläinen, Anni Nukarinen, Rosa Garces, Heta Haaja, Verna Haaja, Mari Teittinen, Julia Rönkä ja Santtu Pärssinen. Syksyllä uusina ison altaan ohjaajina aloittivat Sini Moilanen ja Vanessa Niukkanen, jotka suorittivat Uimaliiton Vesiralliohjaaja-kurssin Kouvolassa joulukuussa. Mukana seuran kustantamalla kurssilla oli myös Eva-Maria Haaja, mutta hänellä ohjaustyötä oli ainoastaan pienen altaan puolella. Ainoastaan kevätkaudella ohjaustyössä mukana olivat: Veera Penttilä, Siiri Haapanen ja Nea Urpalainen Ohjaajatilanne seurassa on edelleen varsin hyvä. Kaikille vuoroille löydettiin syksyllä riittävä ohjaajamäärä. Kaikki seuran ohjaajina toimivat ovat koulutettuja tehtäväänsä. Tarvittaessa ohjaajat ovat tuuranneet toisiaan. Mikäli joskus on sattunut niin, että poissa on ollut useampikin ohjaaja ja tuuraajia ei ole saatu, on joku ohjaajista uittanut samanaikaisesti kahta rataa. Ykkösrata ei kuitenkaan ole koskaan ilman ohjaajaa, sillä tällä radalla uivat kaikista pienimmät, pikkualtaasta siirtyneet uimarit. Seuran vuoroilla uiskenteli viikoittain noin 260 uinnin harrastajaa. Torstai on edelleen pysynyt suosituimpana harjoituspäivänä, sillä tällöin seuran vuoron aikana harjoituksissa käy noin 120 lasta. Maanantaisin lapsia on noin 80, ja sunnuntaisin noin 70. Liki kaikki vuorot olivat täysiä. Muutama vapaa paikka löytyi maanantain viimeisestä pienen altaan vuorosta, joka on altaassa klo 19.15-20.00.
Jo tuttuun tapaan seura järjesti kolmet kilpailut jäsenistölleen vuoden aikana, Karkkiuinnit huhtikuussa, Teräsmieskisat syyskuussa ja Mestaruusuinnit marraskuussa. Karkkiuinnit ja Mestaruusuinnit olivat todellisia massatapahtumia, sillä osallistujia kisoissa oli yhteensä lähes 400. Seuran periaatteen mukaisesti jokainen osallistuja palkitaan seuran järjestämissä kisoissa. Tämän tietävät lapsetkin ja kevään karkkiuinnit ovat monelle pikku-uimarille koko vuoden kohokohta. Uimareilla on ollut myös kannustajia seuraamassa kisasuoritusta. Uuden uimahallin myötä seura on ryhtynyt pitämään kilpailunsa sunnuntaisin klo 16.30-18.30 välisenä aikana eli silloin kun seuralla on koko halli käytössään. Yleisövuoron aikana kisojen pitäminen olisi täysin mahdotonta. Seuralla on yksi aktiivinen kilpauintiryhmä, jota valmentaa Santtu Pärssinen. Tässä ryhmässä uivat koko vuoden seuraavat uimarit (suluissa uimarin ikä vuonna 2018): Fanny Puska (17v), Benjamin Kangas (16v), Lauri Tolvanen (15v), Kiira Tulkki (15v,) Amelie Leijala (14v), Kaarina Leppä (14v), Siiri Kuparinen (13v), Johannes Kauppinen (13v), Toni Muurman (13v), Juho Hoikkala (13v), Emilia Ruusu (12v) ja Matilda Suikkanen (12v). ”Uikkarit naulaan” ripustivat vuoden aikana Akseli Korhonen, Nesja Seppälä sekä todella mittavan ja menestyksekkään uran seurassa kilpauimarina uinut Sasa Seppälä. Kaikki pojat lopettivat uintiuransa kevään aikana. Kilpauintiryhmä harjoitteli 3-8 kertaa viikossa uimahallilla. Harjoitusmäärä riippuu uimarin iästä. Lisäksi osa vanhimmista uimareista käy viikoittain myös kuntosalilla. Uusia uimareita ei ryhmässä toimintavuoden aikana aloittanut. Tätä ei juuri mainostettukaan, sillä ryhmässä oli niin paljon uimareita jo ennestään, että tilaa uusille ei juuri ollut. Seuran uimareiden kisamenestystä: Vuoden tauon jälkeen seura sai edustajia Rollo-uinteihin eli alle 13-vuotiaiden tyttöjen / alle 14-vuotiaiden poikien pitkän radan pääkilpailuihin. Seuraa edustivat Lahden mäkimontussa pidetyissä kisoissa Emilia Ruusu ja Toni Muurman. Kummatkin uimarit olivat onnistuneet saamaan rikki yhden kisoihin vaaditun aikarajan. Toni kroolasi 100m vapaauinnin uuteen ennätysaikaansa 1.11,58 ollen tällä ajalla 56. 77 uimarin joukosta. Emilia taasen ui 100m selkää aikaan 1.28,18 jolla irtosi 81 uimarin ryhmässä 50. sija. Tällä ajalla Emilia sivusi vanhaa ennätystään, mutta onnistui kuitenkin parantamaan puolimatkassa 50m selän ennätysaikansa. Seuran parhaat menestyjät kesän pääkisojen osalta löytyivät 13-16-vuotiaiden eli Ikäkausimestaruusuimarien joukosta. Kisoissa mukana oli Haminasta kaksi uimaria eli Benjamin Kangas ja Lauri Tolvanen, joiden osalta kesä IKM-uinteihin pääsy ei ollut pienestä kiinni, sillä kumpikin poika alitti lähes kaikki Uimaliiton kisoihin asettamat tiukat aikarajat. Liiton tavoitteena näissä kisoissa on ollut se, että kussakin lajissa olisi uimareita noin 20. Haminalaispojille aikarajojen rikkomisen sijaan enemmän mietintää aiheuttikin se, että mitä lajeja sitten pääkilpailuissa uidaan. Kumpikin poika osoittivat jälleen näissäkin kisoissa kuuluvansa ikäluokkansa kärkiuimareihin, sillä kummallakin kirjattiin kisojen parhaaksi tulokseksi 7.sija näissä Espoon Leppävaaraan maauimalassa järjestetyissä kisoissa. Lauri ui parhaan sijoituksensa 15-vuotiaiden poikien 100m selkäuinnissa ajalla 1.08,11 ja Benjamin 16-vuotiaiden poikien 200m perhosuinnissa ajalla 2.32,24. Puolta pidemmällä selkäuintimatkalla (200m) kummankin pojan uima aika oikeutti 9. sijaan ja kun ”pakettiin” lisätään vielä seuraavat sijoitukset, Lauri: Benjamin: 200m vapaauinnin 11. , 200m sekauinnin 14. 100m rintauinnin 15. 100m rintauinnin 17. 200m sekauinnin 16. 100m perhosuinnin 18. 400m vapaauinnin 17. 50m perhosuinnin 26. voidaan todeta kesän pääkisojen onnistuneen haminalaisittain todella hienosti. Kymmenen parhaan joukkoon neljästi uiminen ja sen päälle tukku liki Top10-sijoituksia on Haminan kokoiselle uintikaupungille komea suoritus. Lauri Tolvanen kävi uimassa myös 100m rintauinnin Nuorten SM-uinneissa Jyväskylässä kesäkuun lopulla. Tämä reissu oli lähinnä kokemuksen hakua suuriin kisoihin, eikä tuloksellisesti yltänyt IKM-uintien tasolle. Syyskauden pääkilpailuina junioreilla uitiin lyhyen radan Ikäkausimestaruusuinnit. Näissä kisoissa uidaan aina ensin karsinnat seitsemällä paikkakunnalla Suomessa. Tulokset laitetaan aina yhteen ja niiden perusteella finaaleihin kutsutaan 16 parasta uimaria yli 13-vuotiaiden sarjoissa. Nuoremmissa sarjoissa kuusi parasta uimaria saavat valtakunnallisten tulosten perusteella kunniakirjat. Haminalaisten osalta karsinnat käytiin tänä vuonna Vantaan Hakunilassa. Kisoihin seurasta osallistui yhdeksän uimaria: Lauri Tolvanen, Benjamin Kangas, Kiira Tulkki, Johannes Kauppinen, Toni Muurman, Kaarina Leppä, Emilia Ruusu, Matilda Suikkanen, Siiri Kuparinen ja Juho Hoikkala. Tuloksellisesti nämä kilpailut olivat upeat, sillä finaalipaikkoja Lappeenrantaan seuralle tuli peräti 11. Kautta aikain seuran paras suoritus! Finaaleihin itsensä selvitti Benjamin Kangas peräti seitsemässä lajissa (100pu, 200pu, 100ru, 100su, 200su, 100sku, 200sku) ja Lauri Tolvanen neljässä lajissa ( 00su, 200su, 400vu ja 400sku). Finaalit uitiin joulukuun alussa Lappeenrannassa. Finaalitapahtumaan mukaan pääsivät Lauri Tolvanen ja Benjamin Kangas. Kummankin pojan sijoitukset pyörivät pääasiallisesti 10-13 paikkeilla mutta kyllä yksi pistesijakin Haminaan napattiin, sillä 8.sijaan ylsi Lauri 200m selkäuinnissa ajalla 2.19,92. Tämä oli kisojen paras haminalaissuoritus. Muut Laurin sijoituksen finaalilajeissa oli 400sku 11. 100su 13 ja 400vu 16. Kuusi lajia kisoissa urakoineen Benjaminin paras sijoitus eli 10. tuli 100m selkäuinnissa ajalla 1.04,08. Muissa lajeissa valtakunnalliset sijoitukset olivat seuravanlaiset: 200pu 12., 100m ja 200m sku 13., 100ru 14 ja 100pu 16. Aluekilpailuissa saavutettu 200m selkäuinnin finaalipaikka peruttiin, jotta yhteen kilpailujaksoon eli tulisi kahta lajia uitavaksi. Pääkisojen lisäksi kilpauimarit kisailivat noin 1-2 kertaa kuukaudessa kansallisissa kisoissa. Vuoden aikana haminalaisia uimareita esiintyi mm: Kotkan, Kouvolan, Lappeenrannan, Porvoon, Imatran ja Espoon uima-altaissa. Ahkeran harjoittelun myötä on saavutettu loistavia tuloksia, joten niiden myöstä mitalejakin on seuran edustajille tullut runsaasti vuoden aikana, eipä taida 100 mitalia riittää. Varsinkin 12-vuotiaan Emilia Ruusun kehitys on ollut vauhdikasta. Tästä hyvänä osoituksena syyskauden kaikki kisat, joiden jokaisessa startissa tyttö onnistui uimaan oman ennätyksensä. Toivotaan kilpauimareille mitalisijoituksia runsaasti myös vuodelle 2019!
|