HAMINAN UIMASEURAN SYYSTIEDOTE 2013
Tervetuloa mukaan Haminan Uimaseuran uudelle toimintakaudelle 2013-2014! Käynnissä on varsin poikkeuksellinen kausi, sillä seura joutuu pakosti pitämään tauon toiminnassaan tammi-helmikuussa, kun vanha halli sulkeutuu juuri ennen joulua ja uusi halli avautuu todennäköisesti helmi-maaliskuun vaihteessa. Siitä miten toiminta uudessa hallissa jatkuu, seura ei tällä hetkellä tiedä vielä yhtään mitään. Tähän kirjeeseen on koottu tietoa seurasta ja sen toiminnoista. Vanhoille jäsenille se on lähinnä tuttua kertausta aikaisemmilta vuosilta, mutta nämä asiat on kuitenkin hyvä tietää. Mikäli kirjeen jäljiltä jokin asia jää epäselväksi, niin ottakaa rohkeasti yhteyttä seuran toimihenkilöihin.
JOHTOKUNTA
Puheenjohtaja
Varapuheenjohtaja
Sihteeri + jäsenasiainhoitaja
Jäsen
Jäsen
Johtokunta valitaan aina vuosittain helmikuussa pidettävässä vuosikokouksessa. JÄSENMAKSU Seuran jäsenmaksu on 60 € / kausi ja se peritään pankkisiirrolla. Tämä kyseinen pankkisiirtolomake pitäisi olla nyt tämän kirjeen mukana. Sisarusalennus Uimaseuralla on 20 € eli sisaruksilta peritään jäsenmaksua 40 €. Kevään jäsenmaksua johtokunta tulee alentamaan, sillä kevätkausi on hallinvaihdon johdosta huomattavasti lyhyempi kuin normaalisti. Kannattajajäsenmaksu on kaikille halukkaille 25 € / vuosi. Kilpauimareiden jäsenmaksu on myös 60 €/ kausi. Tämän lisäksi kilpauimareilta peritään vielä erillistä valmennusmaksua 20 €-45 € kuukausittain harjoitusmäärien mukaan. Jäsenmaksu kattaa ohjatun toiminnan, ilmaisen sisäänpääsyn uimahalliin harjoitusvuoroilla sekä kaikki seuran muut toiminnot kuten pikkujoulut ja kevätriehan. HALLILLA Uimahalliin pääsee aina 15 minuuttia aiemmin, kun vuoro alkaa. Pukuhuonetiloissa lapset ovat vanhempien vastuulla, joten vanhempien toivotaan avustavan pienimpiä uimareita, sillä seuran resurssit eivät juuri riitä pukuhuone – ja saunatilojen valvontaan. Pikkualtaan (apu)ohjaajat pyrkivät olemaan aina alakerrassa avustamassa hallille saapuvia pikkualtaaseen meneviä vesipetoja (tyttöjen puolella), mutta saattaa tulla tilanteita, jolloin he eivät alakertaa avustamaan pääse. Poikien puolella avustusta on ainoastaan torstain klo 18.30 ja 19.15 aloittavilla pikkuallasryhmillä. Pikkuallasryhmien lapset saavat myös mennä, ns. ”väärälle puolelle” pukuhuoneeseen ja pesutiloihin. Ohjaajat vastaavat lapsista altaalla. Toivomme, että vanhemmat eivät puuttuisi ohjaustoimintaan altaan äärellä, vaan antavat ohjaajien hoitaa sen. Halutessaan vanhemmat voivat kuitenkin seurata altaan reunalla / hallin aulatiloissa harjoitusvuoron tapahtumia. Ison altaan harjoituksissa pyritään opettelemaan eri uintilajien tekniikoita leikinomaisesti. Pienessä altaassa pääideana on uimataidon oppiminen. Opetuksen seuran ohjaajat pyrkivät tekemään leikin varjolla eli mitään totista altaan päästä päähän uimista seuran harjoitukset eivät ole. Uimahallin järjestyssääntöjä on ehdottomasti noudatettava. Suihkussa ja saunassa ei saa olla uima-asussa, hallin tiloissa ei juosta jne. Huomatkaa myös, että ulkokengissä ei saa mennä pesu- eikä allastiloihin. Uimahallin kassalta saa tarvittaessa lainaksi sandaaleja. Harjoitusten päätteeksi on lähes aina noin 10-15minuuttia vapaata aikaa, jolloin saa uida altaassa, mitä vain itse haluaa. Myös lötköpötköjen ja isojen lauttojen käyttö on aina tällöin sallittua. Vapaa-aikaa valvotaan ohjaajien toimesta. Volttien hyppääminen seuran harjoituksissa on kielletty. Pois lähtiessään lapset tulevat pukuhuoneesta omaan tahtiin ja tällöin toisilla saattaa kestää tämä yllättävän kauan
Uimarit on jaettu ratoihin ensimmäisellä varsinaisella harjoituskerralla syyskuussa. Tällä radalla he sitten harjoittelevat koko kauden lävitse saman koulutetun ohjaajan /ohjaajien alaisuudessa. Pikkualtaasta isoon siirtyvät menevät pääosin radalle yksi. Ykkösradan jälkeen uimarit siirtyvät toisella isoallaskaudellaan radalle 4. 2-3 radoilla on taitavammat / vanhimmat uimarit, jotka pärjäävät jo ilman reunan läheisyyttä. Poikkeuksena näistä säännöistä on torstain myöhäisempi tunti, joka on pääasiallisesti yli 11-vuotiaista koostuva. Seuralla on tällä hetkellä todella hyvä tilanne ohjaajien suhteen. Tämän johdosta muutamalla radalla ohjaajat toimivat pareittain, mikä lisää turvallisuutta. Ykkösradalla ohjaajia on aina kaksi.
Seuran ohjaajat vuoroittain ja radoittain: Maanantai klo 17.45-18.45
Torstai 1 klo 17.45-18.45
Torstai 2 klo 18.45-19.45
Kaikki ohjaajat / apuohjaajat ovat koulutettuja tehtäväänsä. Ohjaajien puhelinnumerot:
Pikkuallas:
Iso allas
Varsinaisten ohjaajien ollessa estyneitä harjoitukset vetää tuuraaja. Joskus kuitenkin voi käydä niin, että tuuraajaa ei saada. Tällöin jokin ohjaajista ohjaa kahta rataa yhtä aikaa. Pienimmistä uimareista koostuva 1. rata ei koskaan kuitenkaan ole ilman omaa ohjaajaa. SYKSYLLÄ TAPAHTUVAA Seuran mestaruusuinnit uidaan ison altaan osalta torstaina 21.11. Maanantain pikkualtaan ryhmät uivat kisansa omalla vuorollaan 18.11. Kaikilla muilla kisat ovat sitten torstaina. Torstain pikkuallasvuorot uivat kisat omien harjoitusten puitteessa. Ison altaan osalta uimarit uivat kisansa aikataululapun mukaisesti. Aikataululappu laitetaan jakoon marraskuun alkupuolella. Seuran toimintaperiaatteisiin kuuluu palkita kaikki osallistujat. Palkinnot jaetaan joulukuussa järjestettävissä pikkujouluissa joulukuun puolen välin tienoilla (viikko 51). Seuran pikkujoulut on tarkoitettu koko perheelle. Pikkujouluissa jaetaan myös kierto- ja tunnustuspalkinnot. Pikkujoulupaikkana toimii todennäköisesti tuttuun tapaan Pappilansalmen koulu. Tästä saatte lisäinfoa myöhemmin. Seura on myös ottanut myyntiin SLU:n joulukalenteriarpoja, joissa voittojen arvo on yli 2 miljoonaa euroa. Näiden kalentereiden myynnissä tarvitaan jäsenistön apua. Myyjälle on luvassa jokaisesta kalenterista myyntipalkkio 70 senttiä. Kalenterit saapuvat ihan lähiaikoina ja kun huomaatte niiden olevan esillä uimahallin tiskillä harjoituksiin tultaessa, niin tällöin niitä voi ottaa myyntiin.. Lumilyhtyarvan hinta on 6€. Seuran kaikki tiedotteet jaetaan aina harjoitusvuoroilla sisään tultaessa. Tiedotteet ovat myös aina seuran vuoron aikana uimahallin kassan tiskillä. Ota siitä vaan rohkeasti ellet ole omaasi saanut.
Tiedotteet laitetaan myös seuran kotisivuille www.haminanuimaseura.fi. POISSAOLOT Kysyntä Haminan Uimaseuran harjoitusvuoroille on kova. Pikkualtaan ryhmät ovat ääriään myöten täynnä samoin torstain ison altaan vuorot. Ainoastaan maanantain ison altaan ryhmässä on muutama paikka vielä vapaana. Viikoittain seurassa harjoittelee tänä vuonna 220 lasta. Johtokunta on päättänyt, että mikäli uimari on ilmoittamatta pois harjoituksista 1,5 kuukautta, hänen paikkansa vapautetaan jollekin muulle innokkaalle uimarille. Eli jos tiedätte etukäteen, että uimari joutuu olemaan poissa pidempiä jaksoja, olisi mukavaa, jos ilmoittaisitte asiasta myös seuralle. Tällöin uimarin paikkaa ei vapauteta muille. Yksittäisten (1-3 kertaa) kertojen poissaoloja ei tarvitse ilmoittaa! Myös jäsen(kausi-)maksun maksamatta jättäminen estää seuran toiminnassa mukana olemisen.
OSOITETIEDOT Jos osoitteenne muuttuu, niin ilmoittakaa uusi osoitteenne myös seuralle. Näin saat varmasti jäsenposti perille. Seura ei vastaa siitä, jos esimerkiksi kevään 2014 ilmoittautumiskirje (tällöin aloitus uudessa hallissa) ilmoittautumiskirje jää saapumatta sen takia, että seuralla on vanhat osoitetiedot. Osoitemuutokset voi ilmoittaa Santulle osoitteeseen: santtu.parssinen@hamina.fi.
TAUKO / VUOROJEN PERUUTUKSET Haminan vanha Uimahalli on avoinna 20.12.13 saakka. Tähän saakka seuran harjoitukset pyörivät normaalisti sekä maanantaisin että torstaisin.
Koulujen syyslomalla (23.-25.10) seura ei ole tauolla, vaan torstain harjoitusvuoro pidetään normaalisti.
Seuran vuoroa ei ole hallin aukioloajoista johtuen to 5.12. (itsenäisyyspäivän aatto).
KEVÄTKAUSI 2014 Kun uuden hallin kuviot selviävät laitamme kaikille seurassa tällä hetkellä uiville jäsenkirjeen, jossa kerromme kuinka toiminta uudessa hallissa jatkuu. Tämä jäsenkirjeen postitus tapahtuu oletettavasti tammi-helmikuun taitteessa. Seura pyrkii jatkamaan toimintaansa heti uuden hallin avauduttua, mutta oletettavasti ja valitettavasti kaikki vuorot menevät uusiksi. Tämä tarkoittaa myös sitä, että myös ilmoittautumiset täytyy järjestää vielä keväällä uudestaan. Vaikuttaa myös suuresti siltä, että jatkossa seuran vuorojen aikaan uimahalli on avoinna myös muulle yleisölle, joten toiminta vaikeutuu huomattavasti. Jos näin käy, niin vuorot jakautuvat usealle päivälle ja ajankohdalle. Seuran toimihenkilöt kuitenkin tekevät kaikkensa, jotta kaikille 220 harrastajalle löytyisi uudestakin hallista hyvä harjoitusaika. Kerromme sitten lisää, kun tiedämme enemmän.
Reipasta uintisyksyä koko seuran uintiväelle!
T: Seuran johtokunta
|